Teknoloji

Düşük Gelirli Ülkelerin Teknolojiye Bakışı

Düşük Gelirli Ülkelerin Teknolojiye Bakışı

Araştırmalara göre az bütçeli yerlerin bu sektöre bakışında önemli olan sanayinin sermayeden getirdiği miktar değil, götürdüğü miktardır. Bu nedenle az para sahibi ülke, bir bakımdan sanayi yoksunu sayılabilir. Bunun nedeni ise belirttiğimiz üzere, sermayenin ve gelen miktarın az olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu tür ekonomik olarak gelişmemiş yerler ekonomik olarak kalkınırken teknoloji gibi gelişmiş alanlar yerine tarım, hayvancılık gibi gelişmemiş alanlara yatırım yapmaktadır. Bunun nedeni bu sektör gibi yüksek sermaye ve iş gücü gerektiren alanlara yatırım yapabilecek durumda olmamasıdır. Örnek olarak Afrika yurtlarına baktığımızda oradaki ülkelerin çoğunun para kaynağı tarım, hayvancılık ve ticaret olmakla beraber sanayi gibi üst düzey sermaye isteyen alanlardan yoksundur.

Bu tür ülke bu alana olumsuz bakarlar. Bu olumsuz bakışın sebebi ise farklı tür inançlar ve yetersizliklerdir. Gelişmekte olan yerler sanayi alanına olumlu bakmaktadırlar. Çünkü gelişmekte olan yerlerin para kaynağı yavaş yavaş tarım ve hayvancılıktan sanayi ve hizmet sektörüne kaymaktadır. Durum böyle olunca gelişmekte olan yerler yüksek sermaye isteyen bu alanlara olumlu bakmakla beraber bu sektörü güçlendirmektedir.

Sanayi Sektörünün Gerektirdiği Birtakım Gereklilikler

Sanayi bu tür mesleki bilimler ve iş gücü yüksek olması gerektirdiğinden bu sektöre adım atan, gelişmekte olan, yerlerin de eğitim seviyesi bir o kadar da yüksek olmak zorundadır. Eğitim seviyesi yüksek olan yerler ister istemez bu alana adım atar ve bu sektörde en güçlü olan yerlerden biri olur. Örnek olarak Avrupa’da bulunan Almanya’ya bakarsak eğitim seviyesinin yüksek oluşunun, sahip oldukları sanayi gücüne büyük bir etki ettiğini görebilmekteyiz. Ancak bu alanda eğitim, yüksek sermaye ve iş gücünün yüksek olması gerektiğini belirtmiştik. Burada önemli olan konu Almanya’nın sermayesinin ve eğitim sisteminin yüksek oluşu değil iş gücünün düşük oluşudur. Yani Almanya’ya bakacak olursak nüfusun genç ve çalışabilir kısmı sanayilerinin bu kadar gelişmesinde yetersizdir. Bu nedenle Almanya bu durumu bilmektedir ve Türkiye’de dâhil olmak üzere bazı yerlerden iş gücü olan genç nüfus yardımı istemektedir.

İş Gücü Yüksek Olan Ama Gelişmemiş Yerler

Gelelim iş gücü yüksek ama sermayesi ve eğitim seviyesi düşük gelişmemiş yerlere. Bu yurtların yoğun iş gücüne sahip olmasına rağmen sermayesinin ve gelir az olmasının en büyük nedeni oradaki eğitim sisteminin kötülüğüdür. Güney Afrika Cumhuriyeti Afrika yurtları arasından bir istisnadır. Bunun nedeni oraya giden ve eğitim sistemini değiştiren Avrupalı, Amerikalı gibi aydın ve gelişmiş yurtların vatandaşlarının orayı değiştirmesidir. Eğer Güney Afrika Cumhuriyeti vatandaşlarına bakacak olursak nüfusun çoğunluğunun yerli olması beklenirken yerli kısım nüfusun az bir kısmını oluşturmaktadır. Yani buranın çoğu beyaz nüfustur. Bu beyaz kısım buradaki sanayi ve hizmet sektörünün çoğunu oluşturmaktadır. Böylece aydın ve eğitimli kesimin çok olması nedeniyle sanayisi gelişmiş bir Afrika yurdudur.

Etiket

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker