Genel Kültür

Sosyal Medya Sayesinde Zenginleşen Kişiler

Son zamanlara baktığımızda ünlü ve zengin bir kişi olmak çok da zor değil. Böyle biri olmak için en çok tercih edilen yöntem sosyal medya oluyor.

Sosyal Medya Sayesinde Zenginleşen Kişiler

Son zamanlara baktığımızda ünlü ve zengin bir kişi olmak çok da zor değil. Böyle biri olmak için en çok tercih edilen yöntem sosyal medya oluyor. Bu sayede insanlar hem seslerini duyuruyor hem de ciddi miktarda para kazanıyorlar. Peki, hangi uygulamalar ya da siteler sayesinde bu kadar üne kazanıp gelir elde etmeye başladılar?

PewDiePie

Yabancı ülkelerden başlayacak olursak en önemli örnek olarak İsveç’ten PewDiePie verilebilir. Gerçek adı Felix Arvid Ulf Kjellberg olan PewDiePie YouTube aracılığı ile şöhret kazanmıştır. Son zamanların en çok bilinen ve izlenen bilgisayar oyunu yorumcusudur. Eski bir Endüstri Ekonomisi öğrencisidir. Oyun incelemeleri ile ilgili videolarını 2010’da yayınlamaya başlamıştır ve 2012 yılında 1 milyon abone ile iyi bir hayran kitlesine sahip olmuştur.

Kanalı için üniversiteyi bırakmış ve bir sosisli sandviç standında çalışmaya başlamıştır. Kendi ayakları üzerinde durabilmek için bir üniversite diplomasına ihtiyaç duymamıştır.
Şu anda 65 milyona yakın abonesi ve videolarının 18 milyardan daha fazla izlenmesi bulunmaktadır. Servetinin ise 50 milyona yakın olduğu düşünülüyor.

Jérôme Jarre

Fransa’dan Jerome Jarre, Vine ve SnapChat uygulmaları sayesinde ün kazanmıştır. 19 yaşındayken işletme bölümünü bırakıp Çin’e taşınmıştır. Burada kazandıkları ile Toronto’ya taşınmış ve yazılım sektörüne atılmıştır. Burada da sıkıntıdan Vine çekmeye başlamıştır. Ünü sayesinde Ellen Show’a konuk olarak davet edilmiştir. Vine’da 7 milyon aboneye ulaştıktan sonra SnapChat hesabını açmıştır.
Vine videolarının her biriniden 25 bin dolar, SnapChat videolarının her birinden de 35 bin dolar gelir elde etmektedir.

The Blonde Salad

İtalya’dan The Blonde Salad’ın gerçek ismi Chiara Ferragni’dir. Blog ve Instagram sayesinde bir şöhrete sahip olmuştur. 2009 yılında bir moda blogu olan The Blond Salad’da kendi ilgi alanlarına göre yayınladığı seyahat, moda, fotoğrafçılık, yaşam tarzı gibi içerikleriyle çok kısa bir sürede başarılı olmuştur. Blogu günlük ortalama 100.000’den fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Gelirinin yarısına yakınını bu blog sayesinde elde etmektedir. Instagram hesabında ise 14 milyona yakın takipçisi bulunmaktadır. Kendi ayakkabı markasını çıkarmış ve inanılmaz derece büyük başarılara imza atmaya devam etmektedir.

Lele Pons

Venezuela doğumlu Lele Pons’un gerçek adı Eleonara Pons Maronese’dir. Vine uygulamasında bir milyar döngüye ulaşmış ilk Viner olarak adını duyurmuştur. Vine uygulaması kapanana kadar videoları 8 milyar izlenmiştir. Yani asıl şöhretini Vine uygulaması sayesinde kazanmıştır.

Daha sonra YouTube’da bir kanal açmıştır ve orada 10 milyondan fazla aboneye sahiptir. Instagram’ı da düzenli olarak kullanan Lele’nin, orada da 26 milyona yakın takipçisi bulunmaktadır.

2010 yılında AOL.com tarafından en çok beğenilen 10 Latin yıldız arasında gösterilmiştir. 2016 yılında TIME dergisi tarafından internet ortamındaki en etkili 30 kişi arasında gösterilmiştir. Kendisi 2017 yılında Instagram’da hikayeleri en çok izlenen fenomen olmuştur.
Servetinin de 3 milyon dolara ulaşmış olduğu düşünülüyor.

Etiket

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker