Genel Kültür

Münazara Nedir ?

Münazara Nedir ?
Münazara Nedir ?

Münazara Nedir?

Tartışma, Diyalog

Münazara dendiği zaman ilk olarak aklımıza karşılıklı olarak fikirlerin paylaşıldığı ortamlar gelmelidir. Televizyonlarda yer alan bilgi aktarımın yaşandığı sözlü tartışmaların yaşandığı programlar bunlara örnek olabilir. Günümüzde gerek sağlık alanlarında, gerek siyasi alanlarda, gerek spor programları olarak münazara yapılıyor diyebileceğimiz programlar yapılmaktadır. Bu programlar öncelikle bilgi aktarımı yapan bilgili, eğitimli kişilerden aktarım yapmaktadırlar. Sağlık alanında profesörler getirilerek insanlara doğru paylaşımlarda bulunmalıdırlar. Tarih alanında yapılan münazar

alar tarihimizi öğrenmek bilmek açısından çok önemlidir. Ne yazık ki bu alanda yapılan programlar bir elin beş parmağını geçmemektedir.

Doğru Bilgi 

            Münazara yapılırken münazara yapılan konuda doğru isimleri tercih etmek çok önemlidir. Alanın da başarılı kişileri, uzmanlaşmış kişileri bu tür programlara getirmek önemlidir. Ülkemizde yetişmiş dünyada isim yapmış çok önemli isimler yetişmişlerdir. Bu isimler ekranlara çıkarak ülkemizin gelişiminde halkımıza toplumumuza faydalı bilgiler verebilirler. Kimi zaman çok doğru olunan bilgiler yanlış olarak biliniyor olabilir. İlim bu nedenle çok önemlidir. İlimin paylaşıldığı, anlaşılacağı zamanlar münazaraların yaşandığı sözlü tartışmaların oluştuğu alanlardır. Kimi zaman oturulan bir kafe de oturulan bir misafirlikte münazaralara denk gelebiliriz. Münazara ortamlarında kendi fikirlerimizi insanlara anlatıp, karşı fikirleri de dinleyip faydalı bir ortam yaratılabilir. Böyle ortamlar insanları doğru fikirlere ulaştırabileceği gibi karşımızdaki ismi anlayabilmeyi de insanlara katabilecektir.

Sözlü Tartışma

Sözlü tartışma olarak dediğimiz münazara kimi zaman eğitim hayatımızda da karşımıza çıkmaktadır. Üniversite de bir deyim üzerinden münazara ortamı karşımıza çıkabilir. Böyle bir ortamda ilk olarak tartışılan konuyu dinleyip, doğru olduğuna inandığımız fikirlerimizi de kendimiz paylaşabiliriz. Sözlü tartışmalar insanların ufuklarını açıp insanların daha çok fikir, düşünce kazanmasına yardımcı olmaktadır. Televizyonlar da kimi zaman doktorları kimi zaman uzman kişileri dinleyerek sağlık alanında doğru kazanımlar yapabiliriz.

Etiket

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker